Nieuws

Van ‘mestlagune’ vergister maken

In de staat Californië werden open mestlagunes voorzien van een gasdicht membraan om methaan af te vangen.

Een gigantisch, ballonachtig zeil over een zogenoemde mestlagune op een melkveebedrijf in Californië. Zo wordt van het mestbassin een grote monovergister gemaakt. Onderzoekers aan de Universiteit van Californië onderzochten of deze vorm van vergisting effectief is tegen de emissie van methaan uit de opgeslagen mest. Het eerste resultaat is een daling van de methaanemissie met 80 ongeveer procent. Meer dan 130 van deze systemen zijn inmiddels operationeel op melkveebedrijven in Californië. De effectiviteit in de praktijk was echter nog niet aangetoond.

“De vergisters kunnen lekken, en dat doen ze soms ook”, zegt hoofdonderzoeker Francesca Hopkins. “Maar als het systeem goed wordt gebouwd en gemanaged, daalt de methaanuitstoot echt.” Zo luidt de conclusie na een jaar lang mobiele metingen – voor en na afdekken – van de atmosferische gassen rondom een melkveebedrijf in de hete en droge San Joaquin Valley met zo’n vergister.

Door de mestlagunes af te dekken met gasdichte membranen, kan het gas worden opgevangen, gezuiverd en via pijpleidingen worden ingevoerd in brandstofsystemen, waar het vaak diesel vervangt. Een beperking van deze vergisters is dat ze andere emissies op melkveebedrijven, zoals ammoniak of fijnstofdeeltjes, niet verminderen.

Foto: Evgeny_V, Shutterstock

V-focus Nieuwsbrief

Nieuwsbrief Wil je ook de nieuwsbrief ontvangen en op de hoogte blijven?